Republikové finále Odznaku všestrannosti Sazka olympijského víceboje

Vloženo: 1.10.2018 | Autor: AdminS | Zobrazeno: 162x | Zatím neupraveno
Z okresního kola v Zákupech přes krajské kolo ve Stráži pod Ralskem do republikového finále v Brně! Tyto mety musely zdolat 2 žákyně naší školy, aby ve dnech 3. – 5. září zažily atmosféru republikového finále OVOV (Odznaku všestrannosti olympijských vítězů).

Po loňském skvělém úspěchu Vendulky Ryšavé (skončila druhá) odjely na jih Moravy závodit hned na začátku školního roku Anička Svobodová ze 7. B a Jarmila Nováková ze 6. C. Závody se konaly na půdě atletického stadionu Vysokého učení technického a soutěžit přijelo 40 družstev + 228 jednotlivců (a 22 učitelů J) ze 187 škol za doprovodu 250 učitelů. Celé finále probíhalo za podpory Armády a Policie České republiky, kteří  pomáhali jako vedoucí družstev a rozhodčí.

OVOV = desetiboj. Obě děvčata absolvovala během dvou závodních dní tyto atletické a silové disciplíny: běh na 60 m, skok do dálky, hod kriketovým míčkem, trojskok, hod medicinbalem, 2 min. sedy - lehy, 2 min. kliky, 2 min. shyby, 2 min přeskoky přes švihadlo a na závěr běh na 1000 metrů.

Naše lesačky sice na medailová umístění nedosáhly, ale za své výkony se stydět nemusí. Anička skončila ve své kategorii na 36. místě a Jarmila 15. - v první polovině výsledkové listiny.

Na stadionu se vystřídala velká spousta olympijských legend i současných olympioniků. Všichni ochotně dětem rozdávali kartičky s fotografiemi a svými podpisy. A tak jsme se mohli setkat např. s výškařkou Michaelou Hrubou, kanoistou Martinem Doktorem, basketbalistkou  Ilonou Burgrovou, stolní tenistkou Ivetou Vacenovskou,  trojskokankou Šárkou Kašpárkovou (patronkou celé soutěže), oštěpařem Petrem Frydrychem, dálkařem Radkem Juškou, desetibojařem Janem Doležalem či reprezentantkou v synchronizovaném plavání Alžbětou Dufkovou. Mezi těmi staršími nás oslovila např. bývalá basketbalová hvězda Hana Horáková, sportovní střelec Jan Kůrka, volejbalista Antonín Procházka či držitel dosud platného českého rekordu v běhu na 3000 m překážek z roku 1972 Dušan Moravčík. Na celé akci nechyběl ani Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

O doprovodný program se postaral charitativní projekt ČOV. Pro děti (i učitele J) připravili během dvou dní spoustu her zábavy. Golf, střelbu ze zvukové pistole, lukostřelbu, běh poslepu, netradiční ping pong, jízdu na handbiku, kouzelnické vystoupení, airhockey, tetování nebo zvířátka od „balónkové Evičky“. My jsme se ale asi nejvíce pobavili ve fotoboxu!

Třikrát rozhýbaly všechny sportovce na stadionu tři cvičitelky zumby a nechyběla ani exhibice známých sportovců, kteří si vyzkoušeli některé z disciplín OVOV. Z českolipského okresu reprezentovalo v Brně také osmičlenné družstvo žáků ze ZŠ Stráž pod Ralskem, se kterými jsme se navzájem podporovali. V celkovém pořadí družstev obsadily sportovci ze Stráže nádherné 20. místo.

Naše škola se v letošním školním roce opět do projektu odznaku všestrannosti zapojí. Některé z disciplín děti trénují i o hodinách TV a ti nejzdatnější se budou moci v dubnu příštího roku zúčastnit okresního kola v Zákupech. Třeba se na nás usměje štěstí a někteří z našich šikovných lesáků se příští rok opět podívají do republikového finále, které se tentokráte bude konat v Praze na Julisce.

Jaroslav Hochmut, Jarmila Nováková, uč. TV