Okresní kolo chemické olympiády a s ním další vítězství

Vloženo: 8.3.2018 | Zobrazeno: 303x
Konalo se v úterý 6. března na českolipském gymnáziu.

Tématem letošního ročníku kategorie D (žáci 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) jsou kovy. V otázkách a úkolech se objevuje výroba železa a dalších kovů, vzorce a názvy sloučenin kovů, jejich reakce, výpočty obsahu kovů ve sloučeninách, dále kolorimetrie v praktické části soutěže.

Chemická olympiáda patří k těm obtížnějším, a tak se do ní nezapojuje velký počet škol. Letos jich bylo pouze pět a z nich se sešlo 14 soutěžících, z toho byli dva naši a byli skvělí.

Matěj Dvořák (9.C) velmi pěkným bodovým ziskem obsadil 5. místo a protože českolipští soutěžící dosáhli v rámci kraje dobrých výsledků, má naději na postup do krajského kola.

Kateřina Kolčová (také 9.C) má postup jistý, neboť se stala vítězkou okresního kola ziskem 90 bodů ze 100 možných.

Kačka dále obdržela Cenu Jirky Bělského, která je v Libereckém kraji udělována od roku 2010. Jirka se jako žák 8. třídy stal v roce 2009 vítězem krajského kola, chemie patřila k jeho velkým koníčkům. Bohužel v témže roce tragicky zemřel na skautském táboře, když v bouřce zachraňoval mladší kamarády. Na jeho počest se od té doby cena uděluje.

Oběma žákům moc blahopřejeme a držíme palce v dalším soutěžení.

Milena Andresová, Ivana Kolčová