Jazykový pobyt v Paříži

Vloženo: 25.11.2015 | Autor: AdminK | Zobrazeno: 3388x
Všechny náklady byly hrazeny z evropských fondů, a proto byli vybráni žáci, pro které byl tento zájezd odměnou za snahu, výborné školní výsledky a úspěšnou reprezentaci školy.

Pobytu se zúčastnilo devět francouzštinářů ze 7.C a jeden žák z 8.C.

Na cestu jsme vyrazili v sobotu 7.11. v 16.00 hod. V Plzni přistoupili francouzštináři ze ZŠ J. K. Tyla v Písku a Gymnázia v Klatovech. Do Paříže jsme dorazili v neděli ráno. Nejprve nás čekala okružní jízda městem, a tak si žáci mohli prohlédnout většinu významných míst. Poté následovala pěší procházka kolem Centre G. Pompidou ke katedrále Notre-Dame, která žáky okouzlila nejen svým exteriérem, ale i interiérem, v němž zrovna probíhala mše. Odpoledne jsme si prohlédli Louvre a odpočinuli si v přilehlých Tuillerijských zahradách. Večer jsme se ubytovali v hotelu de Roubaix v centru Paříže. Snídaně v hotelovém bufetu byla výborná. Ze široké nabídky si žáci mohli vybrat, na co měli chuť. Na obědy a večeře jsme chodili do restaurace Flunch. I tady byl sortiment jídel velmi široký, a tak si přišel na své každý (předkrmy, hlavní chody, mnoho různých příloh, dezerty, nápoje).

V pondělí 9.11., v úterý 10.11. a ve čtvrtek 12.11. se žáci zúčastnili tříhodinové dopolední výuky francouzštiny v jazykové škole. Učitelky byly velmi příjemné a hodiny vedly výborně. Žáci si zopakovali látku, kterou už znali, ale osvojili si i řadu nových poznatků. Nejcennější byl pocit žáků, že rodilým mluvčím rozuměli a byli schopni reagovat. Na závěr získali všichni absolventi kurzu certifikát. Milým učitelkám žáci poděkovali a předali drobné skleněné dárky a knihu o Novém Boru. Dojetí na obou stranách bylo znatelné.

V odpoledních hodinách a v den státního svátku jsme se věnovali poznávání památek. Celý týden jsme měli štěstí na počasí. Samozřejmě jsme vyjeli až na vrchol Eiffelovy věže a mohli pozorovat Paříž zalitou sluncem. Někteří si nádherný pohled na francouzské hlavní město zopakovali z věže Montparnasse. Metrem jsme se dopravili na Montmartre, kde jsme v podvečer obdivovali baziliku Sacré-Coeur a úžasný pohled na Paříž. Prošli jsme náměstím umělců Place du Tertre a sestoupili k Moulin Rouge. Další den jsme navštívili také Lucemburské zahrady s Lucemburským palácem, Pantheon – místo odpočinku slavných francouzských osobností (Hugo. Voltaire, E. Zola…) a Latinskou čtvrť. Ve středu 11.11. byl ve Francii státní svátek – Den válečných veteránů. Dopoledne jsme se prošli  od náměstí Svornosti po největším pařížském bulváru Elyzejská pole až k Vítěznému oblouku. Odpoledne jsme si prohlédli zámek Versailles vzdálený asi 20 km od Paříže. Pozornost žáků upoutal hlavně nádherný Zrcadlový sál. Ve čtvrtek odpoledne jsme ještě navštívili muzeum Orsay, kde je expozice výtvarného umění 19. století. Při zpáteční cestě jsme se zastavili u katedrály v Remeši, která je známá hlavně korunovací francouzských králů. Ještě v autobuse a později i ve škole žáci absolvovali testy, v nichž dokázali, že si osvojili celou řadu nových poznatků.

Do Nového Boru jsme se vraceli s nádhernými prožitky z okouzlující Paříže. O to větší šok jsme všichni prožili v sobotu ráno, když jsme se dozvěděli o teroristických útocích. Ve škole jsme se ihned připojili k solidárnímu heslu, které obletělo celý civilizovaný svět:

Les Français, nous sommes avec vous!

Francouzi, jsme s Vámi!

Vlasta Nováková